Up

Cevat KIR Became the Industrialist who Facilitates the Business in Agriculture

 Cevat KIR Became the Industrialist who Facilitates the Business in Agriculture

Zonguldak Ereğli’de  işadamı ve  Zonguldak Ereğli ve Çevresini Kalkındırma Derneği (ZERÇEV) Başkanı Cevat Kır, ilçede tarım aletlerinin üretimi potansiyeli olduğunu ve bunu geliştirdiği ve uyguladığı modelle bölge ekonomine kazandırılabileceklerini söyledi.

Mtall Metal Sac Sanayi Dış Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Kır, MÜSİAD fuarını ziyarete giden Haber Hayat Yayıncılık sahibi Doğan Gönüllü’ye yaptığı açıklamada, Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde. 11 bin metrekare alanda LAND FORCE markası ile tarım aletleri üretmeye başladığını söyledi. Metal işine Erdemir’de üretilen yassı demir çelik mamullerini yurt içi ve yurt dışına pazarlayan firma olarak başladıklarını anlatan Kır, firma olarak geliştirdikleri bir modelle tarım aletlerinin üretimine yöneldiklerini belirtti.

Alım talepleri yoğun, kapasite dolu

Kır “katma değeri yüksek işlem yapabilmek içi tarım makinesi imalatına başladık. 2012’nin Ocak ayından itibaren Ereğli’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 bin metrekare alan içinde üretim yapıyoruz. Tarım makinelerinin ihtiyaç olması ve bölgemizdeki yetişmiş insan gücünün ön plana çıktığı, kaynakçılık ve metalle olan ilişkilerinden ötürü metal ağırlıklı tarım makinelerinin imalatına yöneldik. Gübre serpme makinesi üretimi ile başladığımız sektörde yem karma makinesi birlikte Karadeniz Ereğli’de üretimimizi devam ettiriyoruz” dedi.

Kır ürettikleri makinelerle bir farkındalık yarattıklarının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü;  “bölgemizdeki ve ülkemizdeki sanayicilere, çiftlik sahibi ile tarımcılara veriyoruz. Özellikle ege bölgesinden büyük oranda talep var. Satış kapasitemizi de 2012 sonuna kadar doldurduk.”

Kır’a göre Ereğli iş yapma gücü var, harekete geçilmeli

Geliştirdikleri üretim modeli ile çözüm ortaklıkları sayesinde bir çok insana direk veya dolaylı istihdam sağladıklarını, hizmet ve ürün tedarikçileri ile birlikte iş şekillerinin bir model olarak gördüklerini belirten Kır, “bölge ekonomisine ilişkin görüşleri” sorulduğunda ise “Ereğli’de un var, su var, şeker var. İş helva yapmaya kalıyorsa bu güç de var. İlerleyen süreçte yapılacak yeni yatırım ve ürünlerle Ereğli’de tarımsal ürünlere dayalı sektör oluşturulabilir.” dedi.