Yukarı Git

Mtall Sac`tan yeni gübre makineleri

 Mtall Sac`tan yeni gübre makineleri
Karadeniz Ereğli - Sac sektöründe faaliyet gösteren, ayrıca gübre serpme makineleri üretimi de gerçekleştiren Mtall Sac Sanayi, Landforce tarım makinelerinin üretimine başladı. Ar-Ge ve mühendislik çalışmaları ile mibzer ve yem karma makinesi üretimi için alt yapı çalışmalarını hızlandıran firma, yeni ürünler sunmaya devam edecek. Landforce tarım makineleri üretimiyle ilgili bilgiler veren Mtall Sac Sanayi Müdürü Müslüm Okay, yeni ürünlere yönelik yatırımlarının süreceğini belirtti. TSE standartlarına göre üretim yaptıklarını kaydeden Okay, Landforce tarım makinelerinin CE sertifikasına sahip olduğunu söyledi. Uluslararası standartlarda üretim yaptıklarını anlatan Okay, sözlerine şöyle devam etti: "Yeni ürünümüz olan gübre serpme makinesinin, Trakya ve Ege Bölgesi başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli bölgelerine dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Yeni ürünümüzü Mart ayında katıldığımız Konya Tarım Fuarı'nda ve sonrasında Nisan ayında Diyarbakır Tarım Fuarı'nda sergileme olanağı bulduk. Çok güzel geri dönüşler aldık satışlarımız artan oranlarda katlanarak devam ediyor."
Ulusal ve uluslararası platformlarda tüm fuarları takip ettiklerini ifade eden Okay, Landforce gübre serpme makineleri üretimine devam ederken Ar-Ge ve mühendislik çalışmalarına da devam ettiklerini, mibzer ve yem karma makinesi üretimi için de alt yapı çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Makinelerin işlevselliği tarafından teste tabi tutulup, verimli ve düzgün çalıştığının ispat edildiğini dile getiren Okay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Makinelerimiz ana tip olarak tek diskli ve çift diskli olmak üzere iki çeşittir. Değerli çiftçilerimizin ihtiyacına göre hacim ve işlevsel özelliklere göre üretim yapmaktayız. Hammaddeden son mamule ve satış sonrası hizmete kadar şirketimiz kalite kontrol sistemi sayesinde çiftçimize güven vermekteyiz."
Gübre israfına son 
Gübreyi bol keseden vermenin hem gübre israfına, hem de verim düşüklüğüne yol açtığını belirten Müslüm Okay, toprak analizi yapılmayan bir işletmede doğru ve yeter miktarda gübre kullanmanın imkansız olduğunu vurguladı. Doğru ve yeterli gübre verilse bile bu sefer de makine faktörünün öne çıkacağını anlatan Okay, "Öncelikle kaliteli makineyi edinmek, makinenin bakım ve ayarlarını zamanında yaptırmak, sonra da makine üreticisinin kullanma kılavuzu veya makine üzerinde belirttiği serpme normlarına uymak son derece önemlidir. Yeterince önemsenmeyen veya dikkatli yapılmayan makine ayar ve bakımları nedeniyle hatırı sayılır bir para sokağa atılmaktadır. Tarımsal üretimde yapılan masrafların yaklaşık yarısı tarımsal mekanizasyon araçlarına aittir. Maalesef mekanizasyon girdisi diğer girdilerin yanında önem bakımından en son sırada yer almaktadır" şeklinde konuştu.