Yukarı Git

Besicilikte büyük kolaylık sağlayacak 17 metreküplük dev yem karma makinesi

 Besicilikte büyük kolaylık sağlayacak 17 metreküplük dev yem karma makinesi

Besicilik ve hayvancılık sektörlerinde büyük kolayık sağlayacak 17 metreküplük yem karma makinesi fuarda görücüye çıktı.

Bursa’da açılan 11. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı (BURTARIM 2013) ve Bursa 6. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı'nda sergilenen ürün ve ekipmanlar hayran bırakıyor. 

Fuarda yeni ürünlerini sergileyen LandForce firmasının 17 tonluk dev yem karma makinesi sektörde ses getirecek gibi görünüyor. 

Tarım makineleri sektörünün öncü firmalarından olan LandForce, sektörde çığır açacak 17 metreküplük yem karma makinesini Bursa 11. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı’nda (BURTARIM) görücüye çıkardı. Sektörde yeni bir dönemi başlatacak 17 metreküplük yem karma makinesini tanıtan LandForce, özellikle besicilik ve hayvancılık alanında büyük bir ihtiyacı gidermeyi hedefliyor.

TARIM LOKOMOTİF SEKTÖRLER ARASINDA

LandForce Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Kır, 500 milyar dolar ihracat hedefine koşan Türkiye’de tarım ve hayvancılığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki payının giderek arttığını belirtti. Sektörün GSYH’deki payının önümüzdeki 10 yılda yüzde 7’den 8,4’e çıkacağını belirten Cevat Kır, tarım ve hayvancılığın ülkenin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu söyledi. Tarım, hayvancılık ve besiciliğin en temel istihdam alanlarının başında geldiğini anlatan Cevat Kır, tarım, hayvancılık ve besicilik sektörlerindeki makineleşmenin önümüzdeki 10 yılda ana gündem maddesi haline geleceğini ifade etti.

LandForce olarak çeşitli çap ve ebatta modern teknolojileri kullanarak ürettikleri makinelere yörelik ulaşılabilir fiyat ve yaygın servis ağı sağladıklarını anlatan Kır, “Bugün burada lansmanını yaptığımız 17 metreküplük Yem Karma Makinesi sadece Türk mühendislerinin bir başarı hikayesi değildir. Sektöründe birçok ilki barındırmaktadır. Yüzde 100 yerli katma değer ile ürettiğimiz bu makine çiftçi ve besicilerin birçok derdine çare olacaktır.” diye konuştu. 

Bu 17 metreküplük yem hazırlama makinesinin Türkiye’de de bundan sonra çiftçi ve hayvancıya büyük kolaylık sağlayacağını anlatan Cevat Kır, “Bizim makinelerimiz Almanya’da, Balkan ülkelerinin tamamında, Kazakistan’da, Kıbrıs Türk Cumhuriyetlerinde kullanılıyor.” dedi. Makinenin Türk mühendisler ve işçileri tarafından tamamen yerli teknoloji ile hazırlandığının altını çizen Kır, makine ile hayvanlar için hazırlanacak yemin yüzde 50 daha çabuk karılarak istenen ölçüye getirilebileceğini bildirdi. Makinenin şu anda fuara özgü fiyatlarla satışa sunulduğunu anlatan Cevat Kır, “Makinemizin fiyatı şu anda fuara özel olarak 25 bin Euro ihracat, Türkiye için ise 66 bin lira seviyesinde.” şeklinde sözlerini tamamladı. 

LANDFORCE’DAN 17 METREKÜPLÜKLÜK DEV MAKİNE

Modern teknolojilerle Türk mühendisleri tarafından üretilen ve kullanımı elektronik olarak kontrol edilebilen dev makine traktör ve benzer çekicilere kolayca monte edilebiliyor. LandForce’un 17 metreküplük yem karma makinesi, 7 metre uzunluğa, 2,92 metre yüksekliğe, 2,35 metre genişliğe ve 1,75 metre iz genişliğine sahip. Makine yaklaşık 5,9 ton ağırlığında.