Yukarı Git

“TARIMDA ‘SEKTÖR’ OLUŞTURALIM”

 “TARIMDA ‘SEKTÖR’ OLUŞTURALIM”

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde, aynı zamanda Zonguldak Ereğli ve Çevresini Kalkındırma Derneği (ZERÇEV) Başkanlığını yürüten Metal Sac Sanayi Dış Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Kır, ilçede tarıma dayalı sektör oluşturulabileceğini savundu.
   Kır, Hakimiyet’e yaptığı açıklamada, Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde. 11 bin metrekare alanda tarım aletleri üretmeye başladığını söyledi.
   İlçede, metal işi ile uğraşan, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda (Erdemir) üretilen ürünleri yurt içe ve yurt dışına pazarlayan firma olarak başladıklarını anlatan Kır, şöyle dedi:

“Bu özelliğimizi artık bir ürüne dönüştürmek, bununla beraber de katma değeri yüksek işlem yapabilmek içi tarım makinesi imalatına başladık. 2012’nin Ocak ayından itibaren Ereğli’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 bin metrekare alan içinde üretim yapıyoruz. Tarım makinelerinin ihtiyaç olması ve bölgemizdeki yetişmiş insan gücünün ön plana çıktığı, kaynakçılık ve metalle olan ilişkilerinden ötürü metal ağırlıklı tarım makinelerinin imalatına yöneldik. Gübre serpme makinesi üretimi ile başladığımız sektörde yem karma makinesi birlikte Karadeniz Ereğli’de üretimimizi devam ettiriyoruz.
   Bununla birlikte, yem karma makinesinde 6 adet yeni makine ürettik. Bugüne kadar yapılmış olan makinelere bir farkındalık yaratarak bölgemizdeki ve ülkemizdeki sanayicilere, çiftlik sahibi ile tarımcılara veriyoruz. Büyük oranda talep var. satış kapasitemizi de 2012 sonuna kadar doldurduk. 
   Ereğli’de un var, su var, şeker var. İş helva yapmaya kalıyorsa bu güç de var. İlerleyen sürene yapılacak yeni yatırım ve ürünlerle Ereğli’de tarımsal ürünlere dayalı sektör oluşturulabilir.”